Bir Ergen Bebek Büyüyor!

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromunda özellikle anne olmak dünyanın en zor ama en güzel şeyi. Hayatımda hiç bu kadar yorulduğum ama bir o kadar da mutlu olduğum bir dönemi hatırlamıyorum. Her dönemin, her ayın, her yaşın ayrı sorunları ve sorumlulukları mevcut.Önemli olan buradan ne şekilde çıkabildiğiniz…

2 Yaş Sendromunda Bence Annelik = Sabır

Hani fix bir cümle vardır ya 2×2=4 der geçeriz. Bu da genel geçer kanıtlanmış bir kuram olmalı. Emdi mi, emmedi mi? Gazı mı var? Kakası mı mukuslu? Gıda alerjisi mi var? Ay benimki hiç uyumadı. Seninki ne yiyor? Bak şimdi emekledi. Yürüyor mu o? Koştu mu? Derken hop konuştuğu an bittiniz!

Bizim küçük ergenin konuşmaya başlaması 2 yaşını bulunca bütün 2 yaş sendromunu kurduğu küçük cümlelere dökmeye başladı.

Sen git! Sen gelme! İstemiyorum! Derken evde kendisinden korktuğumuz, uyurken parmak ucunda yürüdüğümüz tam bir küçük ergene dönüştü.

 

Psikologlar her ne kadar kabul etmeseler de, bence 2 yas sendromu var. Yani adı bu konmuş olduğu için diyorum bunu. Dönemin zorlukları falan filan da denilebilir. Ben bu sendromlu çocukları haklı buluyorum. Kendi oğlumdan pay biçecek olursak; memeden ayrılmış, son azılar geliyor, uykular kısalmaya başlıyor, hareketler çoğaldı, oyun daha çok oynamak istiyor, konuşmaya başladı bunu çözmeye çalışıyor. Daha altı bezlendiği için yaptığı kakadan, bezinden rahatsız. Yani dertler derya olmuş küçük ergen bir sandal, bu adam bunalıma girmesin de ne yapsın?

 

2 Yaş Sendromunun Kralını Yaşa Annem, Arkandayım!

Yani böyle olmasa da, böyle gözükmek lazım. Bu sendromun tek çaresi bu. Yaptığı yanlışlarda veya vurup kırıp atıp tuttuğunda -ki bunlar sendrom döneminde çok yaygın yaşanmakta- psikologların da önerdiği gibi bacaklar dünyasında yaşayan, daha 1metre olamamış çocuğunuzun boyuna inip, seni anlıyorum annecim/babacım merak etme haklısın! Hadi şimdi attıklarını toplayalım ve kırılmasını istemiyorsan bunu bir daha yapmayalım gibi bir tavırla yaklaşmalısınız. O sırada kafanıza bir araba yemiyorsanız yöntem işe yaramış demektir. Tabi kendine zarar verdiği veya sizlere zarar verdiği aşırı uç noktalarda yaşayan çocuklar da var. Gerek yakınımda gerekse duyduğum…Bu gibi durumlarda bir psikolog yardımı şart. Çünkü bu durumu çocuğunuzun ilk ergenliği olarak görün ve en doğu şekilde idare etmek için aşırı zorlayan durumda pedagog desteğini görmezden gelmeyin. Bizim her başımız sıkıştığında kapısını çaldığımız, bize destek olan bir pedagogumuz var. İhtiyaç duyanlara tavsiyede bulunabilirim.

 

Bol oyun, bol sabır ile, bol temiz hava ile atlatabileceğiniz, en hafif şekilde geçireceğiniz 2 yaş sendromları dilerim. Hatta mümkünse hiç olmasın.

 

Sorularınız varsa, yorum kısmında cevaplıyor olacağım,[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Beni okuduğunuz için teşekkürler…

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×