Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Amasra Gezisi

Hep fotoğraflarını görüp hayran kaldığım şehre hiç hesapta yokken gitme kararı alınca çok heyecanlandım. Amasra gezisi uzun zamandır yapmayı planladığım ancak denk getiremediğim gezimdi. Aslında en az 2-3 gün kalıp Amasra’ yı yaşamak lazımdı ama aniden olunca görüp geri gelmek zorunda kaldık bu şahane şehri.

Daha şehre girer girmez manzarası ile buradayım diye bağırıyor. İnsanın hayran kalacağı bir doğal güzelliğe sahip.Gezilip görülecek harika manzarası var. Deniz kokusu eşliğinde bu harika manzaraların fotoğraflarını bol bol çekme unutmayın. Döndüğünüzde lazım olacak.

Ergen Bebek yolda uyuyakaldığı için bebek arabasına koyup uykusuna devam etmesini sağladığımız için, arabamızı merkezde bir yere park ederek, bu küçük sahil şehrini yürüyerek gezmeye karar verdik.

Amasra Şehir Merkezi

Amasra gezimizin ilk durağı olan şehir merkezinde gördüğümüz parkın bahçesinde Barış Akarsu kültür ve dayanışma vakfı bizi karşıladı. Tabii ki önünde dikilmiş olan Barış Akarsu anıtı… Amasra halkının Barış Akarsu’ ya sahip çıkıp onu unutmamış olmaları insanı duygulandırıyor.

Deniz kenarı boyunca gezip sahilde yürüyüş yaparken gitar çalan gençler harika manzaraya eşlik ediyor. Sahilde yürümek, denizdeki kuşlara simit atmak çok keyifliydi.

 

 

 

 

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, Amasra gezisinin en önemli noktalarından biri olmalı. Çünkü şehri tepeden görüp fotoğraflayacağınız harika bir manzaraya sahip. Tam bir tarih kokan bu kale Roma döneminde yapılmış olup, Bizanslılar, Osmanlılar ve Cenevizliler döneminde büyük onarımlardan geçerek günümüze gelmiştir. Yalnız buraya gelecekseniz yanınızda bebek arabası olmaması gerekir; çünkü köprüye doğru giderken sağ tarafınızda kalan merdivenler bu kaleye çıkmakta olduğu için biz eşimle beraber değil ayrı ayrı burayı görmek zorunda kaldık.

Amasra Kemere Köprüsü

Ergen Bebek - Amasra Gezisi

Amasra’nın en eski yapılarından biri olan Kemere Köprüsü, Sormagil Mahallesi ile Boztepe – Zindan Mahallesi’ni birbirine bağlamaktadır. Yığma taş usulü kurulan bu köprü Amasra’nın simgesi haline gelmiştir. Köprünün üzerinde sağında solunda her yerinde fotoğrafını çekmek için sıraya giren insanları görmeniz olası ihtimal. Tabii ki eğer kalabalık bir zamanda gittiyseniz, fotoğraf çekmeniz de zor olacaktır. Biz gündüz gittik ancak akşamki ışıklı halini ayrıca görmenizi tavsiye ederim. Eminim gecesi de ayrı bir güzeldir.

Amasra Boztepe Bölgesi

Burası bölgeden çok ada olarak geçmekte. Üzerinden geçtiğiniz Kemere köprüsü ile şehre bağlanan bölgenin manzarası unutulmayacak kadar güzel. Tavşan Adası ve Küçük Liman bölgesini buradan görebilir, bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz. Etraftaki çay satan yerlerden birinde oturup manzara karşısında yosun kokusunu içinize çekip huzura erebilirsiniz.

 

 

 

Amasra Müzesi

1884 yılında Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan fakat yarım kalan bahriye okulu 1975 yılında bakanlık tarafından alınarak tamamlanmış 1982 yılında da Amasra Müzesi olarak faaliyete geçirilmiştir. Helenistik, roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği 2 arkeolojik ve 2 Etnografik teşhir salonu bulunmaktadır. 2016 yılında restore edilen Amasra müzesi binası ve bahçesinde lazer gösterileriyle eser tanıtımları yapılmaktadır.

Amasra Fatih Camiisi

Bizanslılar tarafından Amasra Kalesinin içerisine 9.yüzyılda yapılmış Bizans Kilisesi olan bu yapı, Amasra’nın Fatih Sultan Mehmet zamanında fethedildiği sırada ele geçirip, camii haline getirmiştir. Camii imamı camiiyi Fatih Sultan Mehmet’in kılıçla fethetmesinden dolayı, hutbeyi kılıçla okutmaktadır.

Amasra Gezisi anılarımızın en güzel köşesinde yerini aldıktan sonra, bir dahakine yaz mevsiminde kalmak üzere gelmek için yola çıktık. Dönüşümüzü Bartın – Zonguldak yolu üzerinde yaparken yol üzerinde doğal bir çok ürün satan dükkanlar mevcut. Birçoğu yörenin halkı tarafından işletilen harika yerler. Hangisinde dursak diye düşünürken, meğer en sonuncusunda durmuşuz. İyi ki de durmuşuz. Ergen Bebek için bir çok doğal ürün aldık. Düşünün ki Zonguldak’tan İstanbul’a yumurta bile getirdik. Aldığımız her şey çok lezzetli çıktı. Yolunuz düşerse düşünmeden alın. İlla ergen bir bebeğinizin olması gerekmiyor. Kendiniz için de harika kahvaltılıklar, bakliyatlar alabilirsiniz.

Şimdiden gidecek olanlara iyi seyahatler!

Diğer tüm gezilerimiz için tıklayın.

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×