Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Anıtkabir Gezisi

Bebeğim doğduğu günden beri mutlaka gitmeliyiz dediğim yerlerin başında geliyordu Anıtkabir gezisi. Bu vatan üzerinde yaşayan her evlat Ata’sını tanımalı, bilmeli.

Ağaç yaşken eğilir deler ya hakikaten de öyle.Sen çocuguna ne veriyorsan, o tazecik beyni hemen kapıveriyor. Bizim ergen bebek konuşmaya başladığından beri ona Atatürk’ü anlatıyordum. Seni yarın Atatürk’e götüreyim ister misin dediğimde pek sevindi zaten. Her ne kadar yaşamadığını anlayamasa da, karşısında ne acı ki kendisi yerine, mezarını bulmuş olsa da, tüm gün o küçücük dudaklarından dökülen kelimeye bir kez daha hayran kaldım “Atatürk!”.

Anıtkabir Gezisi’nde Durakladığımız Yerler

Anıtkabir gezisi için Ankaraya sabah erken saatte yola çıkmanız en azından bebeğinizin yolun büyük bir kısmında uyumasını sağlayacaktır. Biz de böyle düşündüğümüz için sabah 7:00’ de yola çıktık. Yaklaşık 9:30 gibi bolu yoluna gelmiştik. Yolda kar olmamasına rağmen yolun kenarı ve etrafımızı saran dağlar kar ile kaplıydı. O kadar güzel bir görüntü vardı ki insan hayran kalıyor. Bolu yolundaki herhangi bir kahvaltı mekanına girdik. İsmini hatırlamıyorum ancak her park alanı içindeki kahvaltı/yemek yerler birbirinin aynı zaten. Bizim ergen bebek uyuduğu için, uyandığındaki ilk yerde dururuz dedik ancak yediğimiz o rezalet kahvaltıdan sonra pişman olduk. Siz siz olun, ne olursa olsun istanbuldan bu güzergahta hareket ediyorsanız, berceste’de  kahvaltınızı edip, sonrasında yolunuza devam edin. Çok boş hiçbir özelliği olmayan bu kahvaltıya 70tl ödedikten sonra yolumuza hiç durmadan devam ettik.

Anıtkabir

Ergen Bebek- Anıtkabir Gezisi

Ankara gezimizin ilk durağı Anıtkabir oldu. Ata’mızı oğlumla ziyaret etmek, ona hep anlattığım Atatürk’ün yattığı yeri göstermek çok duygulandırmıştı beni. Keşke yaşıyor olsaydı da biz hiç görmeseydik, razıydık. Anlatamadım tabi bir taşa neden Atatürk dediğimizi, ölmeyen birinin mezarına gelmeyi anlatamadım… İzindeyiz dedim Atam!

 

 

 

 

 

 

Anıtkabir’den içeri aracınızla girmek istiyorsanız, öncelikle sıraya girip aracınızın ruhsatı ile birlikte girişte araç kaydı yaptırıp ancak o şekilde otoparka girebiliyorsunuz. Bu işlemleri yaptırdıktan sonra otoparka aracımızı parkedip, Anıtkabir’e giriş yaptık.

Anıtkabir Gezimiz’de Aslanlı Yol’un Sırrı

Anıtkabir gezimizde ilk olarak Aslanlı yolda yürüyorsunuz. 262 metre uzunluğundaki bu yolda, sağlı sollu 24 adet aslan heykeli gözümüze çarpıyor. 24 adet aslan 24 adet Oğuz Boyu’nu temsil etmektedir. Çift olarak sıralanmış askerler ise, Türk Milleti’nin birlik ve bağımsızlığını temsil eder. Aslanın simge olarak seçilmesinin sebebi ise, sükut ve kuvveti anlattığı içindir. Taşlar aralıkla dizilmiştir ki, yere bakarak yürümek zorunda kalıp, başımız önde ilerlememiz için. Böylece Anıtkabir’den içeri girenler başları önde yürümek zorunda kalırlar. Bu yolda Askerlerin yaptığı yürüyüşe tanık olmak çok etkileyiciydi.

Anıtkabir Gezimiz’de Atatürk’ün Mozolesi

Ergen Bebek- Anıtkabir Gezisi

Anıtkabir gezimizde mozolenin önüne gelene kadar gözlerim dolu dolu olmuştu. Atatürk’ e bu kadar yakın olmak, ona dokunamamak, öylece orada yattığını bilmek çok değişik bir duyguydu. İçimden onlarca dua ettim ruhuna, minnet ettim bizim için yaptıklarına, şükrettim zamanında yaşamış olduğu için. Evladım o sırada bağırdı Atatürk diye, gurur duydum 2 yaşında bir çocuğa görmediği birini kalbinde hissettirebildiğim için. Birkaç hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra etrafı iyice gezerek boynumuz bükük oradan ayrıldık. Elimizdeki kocaman anılar ve kalbimizdeki özlemle.

 

 

 

 

 

Bizim Ergen Bebek durmadığı için Anıtkabir gezimize maalesef müze gezileri sığdıramadık. Ancak ısrarla tavsiye edilen Ulucanlar Ceza Evi Müzesi için önce bir şeyler yedikten sonra yola çıktık. Ulucanlar Ceza Evi hakkında yazacağım yazı sitemde yakında sizler ile olacak.

Takipte kalın…

Anne Tavsiyesi :

Çocuğunuza yaşadığı toprakları, dinini, milletini, Atalarını anlatmak için çok da büyümesini beklemenize gerek yok. Zehir gibi hafızaları her şeyi anlamalarına yetiyor da artıyor bile. Karşınızdakinin de bir aklı olduğunu ve sizin anlattıklarınızı anlayabildiğini unutmayın. Büyük bir insanla konuşur gibi anlatın ve dinleyin. Sorular sorun. Eminim hafızasının kenarında bir yerlere her şeyi kaydediyor. Unutmayın, ağaç yaşken eğilir!

Sevgiler…

Tüm fotoğraflarımız için instagram hesabımızı buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×