Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Doğumdan sonraki ilk 6 ay emzirmek çok önemli, anne sütü çok değerlidir. Peki anne sütünü arttıran besinler nelerdir? Anne sütünü arttırmalıyız ki hem bebeğimiz doysun, hem de ilk 6 aylık gelişiminde kaliteli bir süt ile yaşama başlamış olsun.

Anne Sütü Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk 6 ay kesinlikle diyet yapılmamalı. Sütün kalitesini ve çokluğunu sağlamak adına ilk 6 ay uzmanlar kesinlikle diyet yapmayı önermiyorlar. Zaten kaliteli bir beslenme ile birlikte emzirmek de annelerin zayıflamasında büyük katkı sağlayacaktır.
  • Rafine şeker ve karbonhidrattan kaçının. Bunun yerine kuru meyvelerden yararlanabilirsiniz.
  • Doğum sonrası kan aldırarak vitamin ve demir depolarınızı kontrol ettirin. Gerekirse takviye alın.
  • Kalsiyum açısından zengin proteinler ile beslenin.
  • Mutlaka kendinizi ara öğünler ile beslemeye özen gösterin. Badem, fındık, ceviz gibi besinlerden yararlanın.
  • Magnezyum açısından beslenmenizi destekleyin. Gerekirse takviye alabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Su İçin

Anne sütünün en önemli dostu kesinlikle su! Emzirerek vücudunuzdan kaybettiğiniz suyu, içerek vücudunuza geri sağlamalısınız ki, tekrar rezervler dolarak süte dönüşebilsin. Günde en az 2-2,5 litre su içmeniz gerekmektedir. Su olarak tüketmekte zorlanıyorsanız, şekersiz meyve kompostolarını tercih edebilirsiniz.

Tahin

Tahin her ne kadar içerdiği yağ ve besin değerinin yüksek olmasından dolayı kalorili bir besin olsa da, östrojen hormonunu arttırdığı için süt salınımını etkilediği söylenmektedir. Emzirme döneminde ekstra kilo almak istemiyorsak, sadece sütümüzü arttırmak amaçlı dozunu kaçırmadan tahin, susam gibi besinler tüketilebilir.

Rezene Çayı

Doğum sonrası hem annede hem de bebekte oluşan gaz problemini çözmek için genelde annelere rezene çayı verilir. Rezene çayının gaza iyi gelmesinin dışında prolaktin ve östrojen hormonunu arttırarak süt salınımını da hızlandırdığı bilinmektedir.

Siyah Üzüm

Siyah üzüm hem annenin içindeki tatlı ihtiyacını bastıracak, hem de sütünü arttırmaya fayda sağlayacaktır. Dileyenler suda bekletip kaynatarak komposto olarak da tüketebilir. Demir bakımından zengin bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.

Hurma

Lif açısından yüksek olan hurmanın faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, anne sütünü arttırmada da etkisi çoktur. Annenin hem tatlı ihtiyacını karşılarken, hem de sütünü arttıracaktır. Dilerseniz hurma ile yapılan tamamen doğal tatlıları da tercih edebilirsiniz.

Kuruyemişler

Ceviz, badem, fındık gibi yağ bakımından zengin kuruyemişler magnezyum, çinko ve omega-3 bakımından çok zenginlerdir. Miktarını çok aşmamak ile birlikte emzirme döneminde özellikle ara öğün yapılarak tüketilirse, hem annenin sütü artmış olur hem de bebeğin beyin gelişimine olumlu katkı sağlamış olursunuz.

Uyku

Uykusuz bir annenin, sütünde çok azalma olacağından, bebeğiniz uyuduğu zamanları sizler de uyuyarak geçirmeye çalışıp, süt depolamak için kendinize fırsat yaratmalısınız. Dinlenmiş bir anne bebeği ve kendi için daha verimli olacaktır.

Protein

Hamileliğinizde yediğiniz protein nasıl karnınızdaki bebeğiniz için önemliyse, emzirme döneminde de süt yolu ile bebeğinize geçeceği için protein alımı çok önemli. Sütün kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğu için, mutlaka her gün 1 yumurta, 1 bardak süt ve 1 kase yoğurt yemeye özen gösterebilirsiniz.

Anne Tavsiyesi

Unutmayın ki annenin mutlu olması, bedensel ve ruhsal durumu da süt arttırmada çok etkilidir. Kendinizi etraftan gelen tüm eleştirilere ve sorulara karşı hazırlıklı tutup, sakin kalmayı ve kafanıza her şeyi takmamayı başarırsanız, daha keyifli bir dönem geçirerek bebeğiniz ve kendiniz için daha verimli olacağınıza emin olabilirsiniz.

Anneler mutlu olsun, bebekler sağlıkla büyüsün!

 

Anne ve bebek kategorisindeki tüm yazılarım için tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfamıza bakmak isterseniz tıklayabilirsiniz.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×