Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Bebek Odası Hazırlama

Hamileliğin son aylarında başlar evde tatlı bir telaş! Hastane çantası, bebek odası hazırlama, derken zaman su gibi akıp geçer…Bir bakmışsınız doğum gelmiş, o yüzden her şeyi zamanında yapmak ve geç kalmamak lazım.

Benim kafamda kurduğum zaman hep 7.ayımdı… Bu aya girdiğimde bütün hazırlıklara başlayıp erken doğum riskine karşı önlem almak istiyordum. Ne zaman neyin olacağı bilinmez değil mi?

Bebek Odası Hazırlarken Mobilya Seçimi

Benim bebek odası yapacağım oda daha önceden giyinme odası olduğu için orada büyük bir gardrobum mevcuttu. Öncelikle kabul etmemiz gereken şey doğacak minik yavrunuz için çok büyük bir dolaba ihtiyacınızın olmadığı ve çok büyük masraflardan kaçınmanız. Daha birçok masraf olacakken en az miktarda tutmaya çalışmak bütçenizi yormamanızı sağlayacaktır.

Büyük gardrobun raflı olan kısmındaki bir rafı çıkartıp boru takarak askılı bir bölüm oluşturulup diğer raf kısımları bırakarak oralara da sepetler yerleştirip bebeğimin eşyalarını koymak üzre dört kapılı bir gardrobun bir kapısını bebeğime tahsis etmiş oldum.

Odamızda mevcut bulunan misafir yatağımızın üzerine özel olarak isminin harflerinden yastık bastırarak, yatağı da oda ile uyumlu hale getirmiş oldum.

 

 

 

 

 

Benim en büyük şansım dekorasyon konularında babamın koltuk döşeme işi yapıyor olması aslında. Mutlaka bir yerlerde tanıdığı veya bana yardım edebilecek

elinde bir şey olması artı oldu benim için. Örneğin elinde bulunan eski bir komodini alarak, büyük yapı marketlerde satılan kokusuz evde uygulanabilecek cadence marka ahşap

boyalarından alıp odasında kullanmayı seçtiğim renklerde boyayıp bambaşka bir komodin haline getirdim. Kendi hayalimdeki komodini gönül rahatlığı ile odasına yerleştirebilirdim.

 

 

 

 

Bebek Odası Hazırlarken Yatak Seçimi

Sepet beşikleri duymuşsunuzdur. İlk aylarda yanımda yatırmak üzere bir adet sepet beşik alıp kendi yatak odamda, yatağımın yakınlarına kurdum. İlk aylarda orada yatmasını planladım. Bazı hamileler chicco marka next to me yatakları bu amaçla kullanmayı tercih ediyor çok da memnun olanlar var ancak ben biraz görsele de önem verdiğim için sepet beşiği tercih ettim.

Bebek odasına geçtiğinde kullanması için de modoko’ nun yolunu tuttum. Tüm gün gezdiğim mağazaların içerisinde birinde karar kılıp özel olarak kokusuz üretim yapan bir mağazada beşiğimizi seçip karar verdik. Burada önemli olan benim için aylarına göre beşiğin alçaltılıp güvenliğini sağlamaktı. Sonuçta boyu yettikçe ayaklandıkça beşikten düşmemesi gerekir. İkinci önemli kıstas ise beşiğin ne kadar süre ile kullanılacağı. Yani bir yıl kullanıp sonrasında içerisine sığmaması demek, yeni bir beşik için tekrar uğraşmak ve bir beşik parası daha vermek demek olur. Ben 5yaşına kadar kullanabileceğimiz 90x140 boyutlarında bir beşik yaptırdım. Büyüdüğünde önündeki korkulukları kalkıp beşik normal bir çocuk yatağına dönüşebilecekti. Bir de beşiği yaptırırken kokusuz, sağlığa uygun olan boyadan üretilmiş olması ve beşiğin dört yanını çevreleyecek olan tekstili beşikle birlikte aynı ölçülerde size verecek olması. Bu da çünkü ekstra zaman ve maddi kayıp olacağından dikkat edilmesi noktalardan biri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebek Odası Hazırlarken Aksesuar Seçimi

Aksesuar seçerkende zorlanmadım çünkü yine uyarlama üzerinden gittim. Bebeğimin odasında kullanmış olduğum yatağın üzerine yastık yaptırdığım bayandan artan kumaşları rica ederek, kumaş kaplı olan odadaki avizemin kumaş kısmının üzerini onlar ile kaplayıp odaya uygun hale gelecek harika bir avize haline getirdim. Tabii tüm bunları yaparken çok becerikli bir arkadaşımın desteğini aldım.

Hepsi ne kadar uğraştırıcı gözükse de yaptıkça keyif veren şeyler oldu. Hele ki hepsi tek tek yerini bulduğunda bu odada bebeğimin yatacağını düşünmek hep daha iyisini yapmak için bir uğraşı içerisine itti beni.

 

Dilerim siz de içinize sinen en güzel odalarda sağlıkla bebeklerinizi büyütürsünüz.

Bunları da Sevebilirsiniz

2 Yorumlar

 1. Pelin

  31st Oca 2019 - 1:38 pm

  Merhaba güle güle buyutun bebeğinizi oda da ki tek kişilik yatağı nasıl donusturdunuz biz de de var aynısı bende geniş bir yatak yapmak istiyorum kızımı emzirirken çok rahat olur

  • ergen bebek

   31st Oca 2019 - 7:29 pm

   Kesinlikle kullanim cok kolay oluyor buyuyunce de yanina uzanip uyutmak acisindan buyuk kolaylik🙏 Hatta bazen sarilip birlikte bile uyuyoruz simdilerde. Birkac sus yastigi ve odasina uygun bir yatak ortusu ile genel kafanizda kurdugunuz konsepte uygun hale getirilebilir😊

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×