Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeğiniz dünyaya geldikten belli bir süre sonra diş çıkarmaya başlarlar. Bebeklerde diş çıkarma süresi değişkendir. Önemli olan diş çıkarırken yapılması gerekenler nedir buna bakmak gerekir. Mümkün oldukça bebeğinizi rahatlatmaya çalışmalısınız. Çünkü bu süreç çok zordur. Bebeğiniz bu çok zorlandığı durum ile baş etmeye çalışırken size düşen acısını biraz olsun dindirmek ve ona yardımcı olmaya çalışmak.

Bebeklerde Erken Diş Çıkarma

Bazı bebekler doğduklarında diş ile doğabilirler. Bu duruma Natal Diş Çıkartma denir. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, hamilelikte kullanılan ilaçlar, doğru beslenememe, genetik ve çevresel bazı faktörlerin sebep olabileceğine dair bazı fikirler ortaya atılmıştır.

Bu dişlerin bir diş hekimi muayenesi ile verilecek karar ile çekilip çekilmemesi kararı verilmelidir. Ancak bazı durumlarda çekilmesi fayda sağlayacaktır. Çünkü bazen bu dişler bebeğin emme esnasında annenin memesine zarar verdiği için emmeyi ve emzirmeyi zorlaştırması veya bebeklerin dillerinde yaralara sebep olması ihtimal dahilindedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma

Normal süreçte bebeklerin diş çıkartması 6-9 ay aralığında olmaktadır. Bazı durumlarda 4aylık iken de diş çıkartmaları olasılık dahilindedir. Diş çıkarma süreci genellikle genetik bir durum olmaktadır. Eğer normal bir süreçte devam ediyorsa ilk olarak alt ön dişler çıkar ve sonrasında bunu üst ön dişler takip eder. Sonra üst ve alt yan kesiciler, molar yan dişler, köpek dişleri ve ikinci molar dişler takip eder. Bu durum yaklaşık olarak bebeğiniz 3 yaşına gelene kadar 20 diş ile sonlanır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

-Damaklarda kabarma,

-Elini kulağına götürüp ağrıyormuş gibi kulaklarını tutabilirler,

-38 dereceyi geçmeyen ateş (genelde baş çevresinde sıcaklık görülür),

-Olağan dışı ağız sulanıp, salya akması,

-Sürekli bir ısırma isteği,

-Huzursuzluk,

-Uykusuzluk,

-İştahsızlık,

-Emme reddi,

-İshal,

-Ağız çevresinde fazla salya kaynaklı veya her şeyi ağızlarına götürme isteğinden dolayı bazı tahriş veya yaralar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sürecinde Rahatlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş eti kaşıyıcıları :

Bunlar çocuklar için bir kurtarıcı niteliğindedir. Özellikle buzluğa atıp soğutulmuş bir diş kaşıyıcı, soğuk kompres sayesinde bölgede rahatlatma sağlayacaktır. Bunun için içerisinde sıvı veya jel olan kaşıyıcıları tercih edebilirsiniz. Ben yurt dışından getirttiğim burada bulamadığım ufak, bebeğimin elinde kolaylıkla tutup kendi kendine rahatça kullanabileceği iki adet kaşıyıcıyı tercih ettim. Yaz dönemine denk geldiği için içi su dolu buz kalıbı küplerini buzdolabına atıp eline verdim. Küçük olan şeyler her zaman kendileri kullanabildiği için daha rahatlatıcı oldu.

 

Ergen Bebek - Diş Kaşıyıcı
Diş Kaşısıyıcı
Ergen Bebek - Dİş Kaşıyıcı
Diş Kaşıyıcı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meyve ve Sebzeler :

Özellikle bebeğiniz ek gıda döneminde diş çıkartıyorsa eline meyve veya sebze vermek çok yerinde olacaktır. Hem bir yandan vitamin alıyorken bir yandan da damakları rahatlamış olacaktır. Buzdolabından çıkmış sert ve soğuk bir elma veya bir parmak boyutunda havuç, kemirdikçe bebeğinize iyi gelecektir. Bu konuda en önemli iki sebze ise pırasa ve yeşil soğandır. İçerlerinde bulunan maddeler dolayısı ile uyuşturma özelliği de olduğu için bebeğinizin hem damağının kaşınmasına hem de bölgeyi uyuşturmaya yarayacaktır. Kokusunu görmezden gelin önemli olan bebeğinizin rahatı.

 

Ergen Bebek - Diş ÇıkarmaErgen Bebek - Diş Çıkarma

 

Diş Eti Jelleri:

Açıkçası bu durumda jeller pek fayda sağlamıyor. Çünkü bebeğiniz ağzında tutmayıp yuttuğu için faydası yüzde yüz diyemem. Ancak ben bu anlamda yine de çok fazla ürünle şansımı denedim. Siz de bitkisel olan doktorunuzun önerdiği herhangi bir marka ürünü deneyebilirsiniz. Kim bilir belki sizin ergen bebek fayda görür.

Ağrı Kesici İlaçlar:

Unutmayın ki ağrı kesiciler sadece ateş düşürmek için değil ağrı kesmek için de kullanilabilir. Bebeğinizin çok ağlaması veya sıkıntısı olduğunu farkediyorsanız ateşinin yükselmesini beklemeyin. Rahatlaması için ayına uygun ölçekte doktorunuzun önerdiği ağrı kesici şurubunu çocuğunuza vermekten kaçınmayın.

Diş Sağlığı ve Önemi

Bebeğiniz ilk dişini çıkartması ile birlikte artık yeni bir görev daha sizi beklemekte; diş temizliği!

Diş hekimleri 1 yaşına kadar olan süreçte yatmadan önce bebeklerinizin dişlerini nemli temiz bir mendil ile silmenizi, 2 yaşına kadar da macun kullanmadan boş bir diş fırçası ile dişlerini fırçalamanızı, 2 yaşından sonra da doğal, katkısız diş macunları kullanarak diş temizliğini yapmanızı önermekte. Diş temizliği ve bakımı çocuğunuza en küçük yaşlarda aşılayacağınız en önemli alışkanlıklardan biri. Mutlaka atlanmaması gereken bir konu.

Bazı diş hekimleri bebeğinizin dişleri çıktıktan sonra gece beslenmesini kesmenin diş sağlığı açısından da faydalı olacağının kanaatindeler. Bunun yanında tabii ki emzik kullanımı var ise dişler çıkmaya başladıkça ağız ve diş yapısının bozulmaması için yavaş yavaş bıraktırma yoluna girmeniz yönünde hem fikir. Biberon kullanımını da bırakarak bardak kullanmayı öğretmek de bebeğinizin diş sağlığı açısından faydalı olacaktır. Sonuçta süt dişleri de en az kalıcı dişler kadar önemlidir. Kalıcı dişler için zemini ne kadar iyi hazırlarsanız, bebeğinizin tüm hayatı boyunca ağız yapısı ve sağlığı için o kadar iyi bir fayda sağlamış olursunuz.

Anne Tavsiyesi

Benim bebeğim 8 ayını 1 hafta geçtiği gün ilk dişini çıkarttı. Ben ilk zamanlar geç çıktı diye üzülüyordum ancak uzmanlar geç çıkan dişlerin daha sağlıklı olduğunu savununca içim çok rahatladı. Tabii ki tek kötü yanı uzun bir süre diş çıkarma belirtilerini yaşamak bizim için zordu. Yukarıda bahsedilen her yolu deneyerek hepsinden biraz biraz fayda gördük ancak burada en çok önemli olan şey bebeğinizin yanında olmanız. Manevi olarak ona verdiğiniz destek çok önemli. Siz annesiniz ve onun sığındığı limansınız. Bebeğiniz bedeni ile ilgili zorlu bir sınavdan geçiyorken, ağrıları ile savaşıyorken elbette bir çok düzen bozukluğu yaşayacaksınız. Yemeyecek, uyumak istemeyecek, mızmızlanacak, ağlayacak… Sizi asla anlamadığını düşünmeyin unutmayın ki karnımızda bile bizi duyup anlayıp tekme atan bebeğimiz bizim desteğimizi bekliyor. Onunla konuşun. Bu durumun geçeceğini, onu anladığınızı söyleyin ve gerçekten de anlayın! Geceleri uyumak istemeyip bol bol uyandığında ona sarılın. Belli ki kendini güvende hissetmeye ihtiyacı var. Hem en tatlı zamanları o alttan çıkan iki güzel diş ile size gülümsediği zamanlar unutmayın!

 

 

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×