Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Sorunu

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte hastalıklar baş göstermeye başladı. En kötüsü de çocuklarda burun tıkanıklığı sorunu olmaktadır. Tıkanan burun maalesef öne doğru akmadığı için, geniz arkası akıntı oluşmakta, bu da ilerlerse eğer ciğerlere kadar inmektedir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı sorunu nasıl çözülür?

Burun tıkanıklığı sorunu doktorların verdiği bir çok sprey ile çözmek zaman zaman mümkün olabiliyor; ancak her anne gibi benim de çocuğuma bebekliğinden beri ilaç kullanmak en son istediğim şey. İlaçların çocuklar üzerinde yarattığı yan etkiler beni korkutmakta. Bunların en önemlisi de maalesef burun için kullanılan spreylerin bağımlılık oluşturması.

Yıllarca geniz akıntısı ve dönemsel sinüzit sorunlarıma baktığımda kendime bile burun damlalarını kullanmaktan hep kaçındım. Etrafımda o kadar çok burun damlasına bağımlı yaşayan, burnuna sıkmadan uyku uyuyamayan arkadaşım varken korkmamam mümkün değil.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Sorunu İçin Doğal Çözümler

Son zamanlarda benim gibi ilaçlardan uzak durmaya çalışan insanlar doğal yöntemlere dönmüş bulunmakta. Tedavi olarak doğal yöntemleri kullandığımızda hem içimiz daha rahat ediyor, hem de uyguladığımız yöntemin zaman sınırlaması olmuyor. Sonuçta doğal olan bir şeyin bağımlılık yapma gibi bir riski ortadan kalkmış oluyor.

Bizim ergen bebek bu sene okullu olması ile birlikte, maalesef hastalıklar da peşimizi bırakmaz oldu. Her hastalığı bir ilaç yardımı ile atlatmaya çalıştığımızı düşünemiyorum. Bu nedenle tam da doğal bir şeyler aradığım sırada bir arkadaşımın tavsiyesi ile denediğim birkaç yöntem, bizim hastalığı hafifletmemizde çok yardımcı oldu.

  • Öncelikle hasta çocuğun odasının ve evin mutlaka sürekli olarak havalandırılarak temiz bir hava akışının olmasını sağlamalıyız.
  • Bir adet soğanı ortadan ikiye bölerek, üzerine birkaç karanfil batırıp bir tabağın içerisine koyuyor, bunu sabaha kadar başucunda bekletiyorum. Burnunu açmasında büyük fayda sağladı.
  • Buzlukta tuttuğum içerisi su dolu küçük buz küplerini yine yatmadan önce başucuna koyuyorum. Eridikçe dışarı saldığı soğuk hava ve buhar nefes almasını kolaylaştırdı.
  • Gün içerisinde burnuna damla sıkmaktansa evde kendim hazırlamış olduğum doğal çözeltiyi burnuna iğnesini çıkartmış olduğum şırında ile her iki burun deliğinden ayrıca sıkarak, iki tarafı da güzelce yıkamış oldum. Sonrasında hepimizin bildiği bebekliğinden beri kullandığımız burun aspiratörleri yardımı ile içeride kalan mukozayı ve çözeltiyi çekerek burnun temiz olmasını sağladım.

Çözelti:

1 bardak kaynamış soğutulmuş ılık su içerisine,

  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı sirke

koyarak karıştırıp homojen bir karışım oluşturuyorsunuz. Ben özellikle gece yatmadan ve sabah uyandığında bu işlemi yaptım.

Not: Bu sadece doğal bir yöntem önerisidir. Lütfen doktorunuza danışmadan uygulamayın.

 Anne ve bebek hakkında tüm yazılarım için tıklayabilirsiniz.

 Instagram hesabımı görmek için tıklayabilirsiniz.

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×