Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Doğum İçin Hastane ve Doktor Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamile olduğumuzu öğrendiğimiz andan itibaren aklımıza mutlaka bu soru gelecektir. Doğum için hastane ve doktor seçimi nasıl olmalı? Eğer öncesinde sürekli gittiğimiz bir kadın doğum uzmanımız var ve bir hastaneye bağlı olarak çalışıyorsa bu konuda hiç düşünmemize gerek kalmadan kendimizi doktorumuza ve çalıştığı hastaneye emanet  ederek bu soru ile kendimizi hiç yormamıza gerek kalmayacaktır. Ancak henüz bir doktorumuz ve doğum yapacağımız hastane kafamızda yoksa bu tercih bizim için çok önemli olacaktır.

Test sonucumuzu elimize aldıktan sonraki ilk adımımız tabii ki doktor seçimi olacaktır. Doktorumuz, bazı özellikleri kendisinde taşıması gereken biri olmalı. Sonuçta kendimizi ve doğacak bebeğimizi kendisine emanet ediyor olacağız.

Doktorumuz Bizimle Aynı Pencereden Bakıyor Olmalı

Doğum ve hamilelik süreci içerisinde verdiğimiz kararlardan tutun da, yaşam biçimimize kadar bizim ile aynı pencereden bakıyor olması çok önemli. Biz normal doğum istiyorken sezaryen doğum için bize baskı yapan, bizi bu yola yönlendiren veya biz sezaryen doğum istiyorken ısrarla bizi normal doğuma itmeye çalışan bir doktor ile anlaşmak zor olacaktır.

Doğum sırasında ve yaklaştığı süreç içerisinde bizi doğuma hazırlaması çok önemli. Kendimizi birden doğumun içerisinde bulmak istemeyiz değil mi?

Doğum yöntemimiz ne olursa olsun, kullandığı yöntemler konusunda ne kadar bilgili olduğunuz veya doktorunuzun sizi ne kadar bilgilendirdiği çok önemli.

Doktorumuzun Bilgisi Ve Tecrübesinin Önemli

Doktorumuzu seçerken okuduğu okullardan tutun da, çalıştığı hastanelere kadar geçmişine bakmak gerekir. Çünkü doktorumuzun bilgisi ve tecrübesi bizim ne kadar rahat olacağımızı belirler. Güven duymak için güven vermesi gerekir. Bunun için de daha önce yaptığı operasyonlara bakılabilir. Doktorun uzman veya profesör olması da sizler için bir tercih maddesi olabilir. Sonuçta yeni doktor olmuş bir doktordan ziyade, tecrübeli bir doktor ile çalışmak istemeniz sizin en doğal hakkınız.

Doktor seçimi yaparken sizi sosyal medya veya ünlü diyebileceğimiz televizyon programlarına çıkan doktorlar aldatmasın. Unutmayın ki önemli olan doktorumuzun ünlü olması değil, donanımı ve güncel gelişmelere ayak uydurup kendini geliştiren, çağın ve teknolojinin gerisinde kalmayan biri olması.

Doktorumuzun Ulaşılabilir Olması

Hamilelerin en çok dikkat ettiği konulardan biri sanırım doktorumuzun ulaşılabilir olması. 9 aylık süreçte ve sonlanmasına yakın, doktorumuza mutlaka ihtiyaç duyduğumuz durumlar olacaktır. Hastalanma, ani ve olağan dışı bir kanama gibi örnek verilecek durumlarda doktorumuza mutlaka ulaşmak isteriz. Bu ve bunun gibi durumlarda doktorumuza ulaşmak istediğimizde cep telefonu numarasını bizimle paylaşabilen ve aradığımızda bize yardımcı olabilecek bir doktor olmasını sanırım her hamile ister. Bu sebeple doktorumuzun ulaşılabilir olması bizim için önemli.

Doğum Yapacağımız Hastane Nasıl Olmalı?

Doktorumuzu seçtik diyelim, eğer doktorumuz tek bir hastane ile çalışıyorsa tercih durumumuz sadece hastane odası ve doğum şeklimiz olacaktır. Normal oda veya suit oda seçimi yapabiliriz. Bu tamamen kişinin beklentisi ve maddi durumu ile alakalı olacaktır. Bir çok hastane suit oda seçimini de iki şekilde yapmaktadır.

  • A tipi Suit Oda Seçimi :

Bu seçim anne ve bebeğin yattığı bir oda ve hem içeriden geçisin olduğu hem de dışarıdan ayrı kapılarının olduğu birbirinden bağımsız gözüken ama bağımlı olan iki odayı kapsar. Anne ve bebeği odasında dinlenirken gelen misafirleri diğer bir odada rahatça ağırlamamıza olanak sağlarken aynı zamanda anne ve bebeğin dinlenmesi, annenin bebeğini emziriyor olması veya bir muayene sırasında rahatsız olmadan yalnız kalmalarını sağlar. Misafirlerin ağırlandığı diğer odada ayrı bir açılabilir koltuk da olduğu için ikinci bir refakatçinin de geceyi rahatça geçirmesini sağlar. Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz ve doğum için gelen gideniniz çok olacaksa, maddi yönden sizi zorlamadıktan sonra bu oda seçimi sizler için harika bir seçim olacaktır. Ayrıca bu odayı seçen anne ve babaya ilk akşam odaya gelen özenle hazırlanmış bir hoş geldin bebek yemeği sunulmaktadır. Bunun yanında doğumun ikinci günü hemşireler tarafından yıkanan anneye, fotoğraf çekimi için ve annenin kendini iyi hissetmesi için odaya kuaför hizmeti sunmaktadır.

  • B Tipi Suit Oda Seçimi :

Bu seçimde anne ve bebeğin yattığı oda ile misafirlerin karşılandığı oda aynı odadır; ancak normal odadan biraz daha büyük metrekareye sahiptir. Bebeğiniz için gelenleri karşılamak için kurduğunuz bir masanın da sığacağı aynı zamanda anne ve bebeğin tüm ihtiyaçlarını giderebileceği genişliğe sahiptir ama bu odaların metrekareleri hastaneden hastaneye göre değişiklik gösterir.

  • Normal Oda :

Bu seçimde oda bir adettir ve metrekare sayısı çok da büyük olmamakla birlikte, gelenlerin oturabileceği uzun süreli çok fazla yanınızda bekleme yapamayacağı kriterlerde odalardır. Bir tek refakatçinin kalmasına olanak sağlayan bu odalar çok fazla gelen gideni olmayan ve ekstra bir oda ücreti ödemek istemeyen anne ve babalar için en iyi seçenek olacaktır.

Doktorunuzun çalıştığı bir hastane yok ve size herhangi bir hastane seçmeniz durumunda orada doğumu gerçekleştireceğini söylediyse en iyi hastaneyi bulmaya başlamalısınız.

Doğum İçin Hastane Seçimi Nasıl Olmalı?

Lokasyon :

Doğum yapacağınız hastanenin lokasyonu sizin için önemli olmalı. Eğer normal doğum düşünüyorsanız veya sezaryen dahil olacak olsanız da, ani bir sancı durumunda hastaneye yetişmeniz için makul bir yakınlıkta veya kolay ulaşabileceğiniz bir hastane seçmeniz sizin lehinize olacaktır.

Temizlik :

Dünyaya yeni gözünü açmış tamamen savunmasız bir bebeği en temiz hastanede doğurmak isteyeceğinize eminim. Buna sizin de sağlığınız dahil tabii ki. Doğumhanesi ve hijyen kurallarının en iyi olduğu, sterilizasyona en iyi şekilde önem veren bir hastaneyi kim istemez değil mi? Tabii tüm bunların dışında kalabalık hastane ortamını da görmezden gelmemeliyiz. Giren çıkanın çok olduğu, çok büyük olduğu için çok fazla hastalık oranına sahip hastaneleri seçmektense daha izole temiz ve makul bir hastane sizler için kıstas olmalı.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi :

Dünyaya gelecek bebeğimizin son dakikaya kadar her şey yolunda gitse de her zaman ufacık bir kuşku hepimizin içinde vardır, olmalı da. Bunu beynimizin bir ucunda da olsa düşünüp, her ihtimale karşın doğum yapacağımız hastanenin yeni doğan yoğun bakımına sahip olmasına mutlaka bakmamız gerekir. Doğum sırasında bir sorun ile karşılaşmış bebeğimizi başka hastaneye yetiştirmeye çalışmak istemeyiz. Bu nedenle bu çok önemli konuya dikkat edip önlemimizi alırsak, doğuma içimiz daha rahat gireriz.

Anne Tavsiyesi :

Ben hamile olduğumu öğrenmem ile birlikte tavsiye üzerine Prof. Faruk Buyru ile bu yola devam ettim. Kendisinin muayenehanesinde hastası oldum. Doğum için çalıştığı bir iki hastane olsa da ben tam zamanlı olarak çalışmış olduğu Acıbadem Fulya Hastanesi‘ni seçtim. Kalabalık bir ailemiz olduğu ve refakatçi olarak hem eşimi hem de annemi yanımda istediğim için A tipi suit oda seçeneğini kullandım. Hem verilen hizmetten hem yönlendirilen diğer doktorlardan çok memnun kaldım. Epidural Sezaryen ile bebeğimi kucağıma aldım ve birçok insanın yaşadığı epidural ağrılarının aksine hiçbir sıkıntı yaşamadan bebeğimizi kucağıma aldım. Doktoruma çok güvendiğim için o ne diyorsa hep o şekilde uyum sağladım.

Benden size tavsiye çok konuşan değil, az konuşan ama öz konuşan kendisine güvenen ayakları yere sağlam basan bir doktor bulmanız. Yaşadığım her sorunda serin kanlılığını ve sakinliğini koruyarak süslü cümleler kullanmadan kısa ve öz konuşup problem ne ise çözerek bana destek olan, evladımı kucağıma almamı sağlayan canım doktorum ve beni keşke evime gitmesem hep burada bakılsam diyebilecek kadar rahat ettiren Acıbadem Fulya Hastanesi en doğru seçimim oldu.

Dilerim sizler de anlattığım fikirlerim ve önerilerim doğrultusunda en mutlu olabileceğiniz doktoru ve hastaneyi seçersiniz. Önemli olan hastaneden sizin ve bebeğinizin en sağlıklı şekilde çıkmanız.

Sevgiyle Kalın!

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×