Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Ek Gıda Dönemindeki Problemler Nelerdir?

Ek gıda dönemine geçememiş bir ergen bebek ve annesi olarak ek gıda dönemindeki problemler nelerdir sorusunun ve kendimce ürettiğim çözümlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Meme bağımlısı bir ergen bebek düşünün. Sürekli emme isteği, su bile içmek yerine emsin isteyen bir bebek…

Ek Gıda Dönemine Geçiş

Biz ek gıda sürecine beş buçuk aylık olduğunda küçük tadımlar ile başladık. Başlamaya çalıştık.Ek gıda dönemindeki problemler en başında her şey daha normal gidiyor gibi gözükse de başlamıştı, tadımların yerini tükürmeler almıştı. Tükürmelerin yerini önce öğürmeler ve sonrasında kusmalar… Ben her gün taze yoğurt mayalayan, her hafta organik manavları gezen, sanki çocuğum yiyormuşçasına en organik diye aldığım( ne kadar doğru tartışılır) sebzeler ile püreler yapıyorum. Her yaptığım öğün çöp olmaya devam ederken, sinirlerim alt üst dolaşıyorum ortalıkta.

Zamanla kendinize göre çözümler üretiyorsunuz tabii ki. Ergen bebek emzik kullanıyordu. Her ne kadar doğru olmadığını bilsem de her ağzına tıktığım kaşığın arkasından hop emziği verip ağzındakini yutmasını sağlıyordum. Allahım ne kadar yanlış bir durum nefret ediyorum şuanki kendimden desem de, en azından yemek yiyor diyip kendimi tatmin ediyordum.

8.aya geldiğimizde ergen bebek sadece yoğurdu emziksiz severek yiyordu. Onun dışındaki her şeyi hala emzik ile ağzına tıkıyordum. Derken 8 ayını 1 hafta geçerken diş çıkartmaya başladı ve ilginçtir ki emziğine daha çok sarılması, diş stresini emziği ile atmasını beklerken, emziği istemedi. Ne uyurken ne gün içerisinde emziği istemedi. Ben de hiç ısrar etmedim ve 3 gün içinde unutarak emziği bırakmıştı.

Emzik bırakan ergen bebek nasıl yemek yiyecekti?

Oturdum kara kara düşünüyorum nasıl yese diye. Telefon açıyorum dikkatini çekmek için ancak mümkün değil. Umrunda bile olmuyor telefon, oyuncak. Sadece emmek istiyor. Ağzına koyduğum her lokmayı ya çıkartıyor, zorladığımda ise kusuyordu. Sadece eline verdiğim elma ve armutu kemiriyordu veya rende yapıp kaşıkla yediriyordum.

Doktorumuz meyve yiyorsa sebzede ısrar etmeyebiliriz dedi ancak ana yüreği ısrarla sebze de yesin onu da yesin bunu da yesin diyerek ısrarcıydı. Bir gün hiç unutmuyorum yazlığa giderken durduğumuz dinlenme tesisinde çorba içmişti de sevincimden yola fırlayıp bağırmak istemiştim. İlk içtiği çorba oydu. Mercimek çorbası. Bunu kenara iyi yazın anlatacağım.

 

 

 

 

Birinci tavsiyem;

Bizim can doktorumuz, size ısrarla tavsiye edeceğim bir yöntemden bahsetti bize. ”Hiç elinizle, parmaklarınızı ağzına sokarak yedirmeyi denediniz mi?” Ne alaka diyebilirsiniz, gülebilirsiniz inanmayabilirsiniz, ama deneyin! Kesinlikle deneyin çünkü benim oğlumda işe yaradı. Tabii ki patates, havuç, kabak dışındaki sebzeleri yemedi hala da yemiyor. Ancak kaşıkla bu sebzeleri de asla yemiyordu.

İkinci tavsiyem;

Her çocuk sebze sevmek zorunda değil ya da sevmeyebilir. Ek gıda döneminde sebze üzerine çok da yoğunlaşmamak lazım. Eğer yemiyorsa, yerini yavaş yavaş kuzu etlerine, köftelere bırakmak lazım. Ben ilk köfte yediğinde ağlamak istemiştim. Bir kalem pirzolayı eline alıp salyalar içerisinde kalarak bitirdiğinde ilk işim adadığım adağımı yerine getirmek olmuştu. Koştum bir garibanın karnını doyurdum adağımdı benim o kadar çekmiştim ki…

Zamanla parmakla yemek yemeği eline kendisinin kaşık vererek, (özellikle makarna haşladığımda)kaşığa alışmasını sağladım. Renkli kaşıklar, kendi elinde tutmasının kolay olduğu kaşıklar aldım. Bir şekilde elle yeme maceramız yerini çok şükür kaşığa bıraktı. Hala değişik bir yemek tattıracağım zaman elle vermeyi denediğim zamanlar oluyor. Kimi zaman işe yarıyor kimi zaman öğürmelere devam.

İlk çorbayı içmemizden sonra ikinci çorbasını 1.5 yaşına geldiğinde içti. Evde tabi duygusal anlar… 18.ayda emzirmeyi bırakmamla birlikte bağırsaklarındaki değişim ve katı ağırlıklı besleniyor olması bizim ergen bebekte kabızlık ve bunun sonucuna bağlı olarak poposunda yırtılmaya sebep olmuştu. Bu nedenle her öğününde çorba teklif ederek, (buna sabah kahvaltısı bile dahil)önce damak tadını alıştırdım. Kenara iyi yazın dediğim mercimek çorbası vardı ya, tabii ki hala ondan başka bir çorba içmiyor kendileri. Ben tabi bu durumu şu şekilde çözdüm, yemek tariflerimde gördüğünüz sebzeli çorba tarifimde anlattığım gibi, ana bileşen her zaman mercimek çorbası, ancak içerisine sürekli değişik sebzeler katarak ergen bebek anlamadan çorbayı aslında farklılaştırıyorum.

Suan 2.5 yaşına gelen ergen bebek, oynadığım farklı oyunlar ve uğraşılarım sayesinde korktuğumdan daha fazla yemek çeşidi yiyor çok şükür. Ancak tabii ki elinde öyle brokoliler olan, havuç didikleyen çocuklardan biri değil. Kerevizi yemiyor, brokoliyi tükürüyor falan filan. Bu kadarını biz büyükler bile yapıyoruz diyerek kendimi avutuyorum ve bu günüme şükrediyorum.

Umarım tüm çocuklar yemeklerini yer ve annelerini üzmez.

Tüm tariflerim için tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfama ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×