Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

Anne sütü yeni doğan bebeğiniz için besleyici olduğu gibi, bağışıklık açısından da çok önemlidir. Peki emziren anneler nasıl beslenmeli? Beslenme anne sütü için ne kadar önemlidir?

Hamilelikte nasıl dikkat ederek yemek yiyorsak, beslenmemize nasıl dikkat ediyorsak, emzirirken de aynı şekilde dikkat etmemiz gerekir. Annenin beslenirken yediği yiyecekler ve onlardan aldığı vitamin ve mineraller, hamile iken nasıl bebeğe geçiyorduysa, emzirirken de aynı şekilde süte geçecek ve emziren annenin sütünün kalitesini aldığı besinler belirleyecektir. Bu sebeple annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

Emziren Annelere Nasıl Beslenmeleri Konusunda Tavsiyeler

 • Emziren anne, emzirdikçe su kaybettiği için mutlaka bol su içmesi gerekir. Su içmekte zorlanıyorsa hafif ve doğal içecekleri de tercih edebilir. Ortalama 3 litre (10-12 bardak) su içmesi gerekir ki, süt üretimi bol olsun.
 • Sütün içerisindeki kalsiyum oranının fazla olması emen bebeğiniz için çok önemlidir. Bu sebeple emziren annenin gün içerisinde süt, peynir ve yoğurt yemesi çok önemlidir. En az 2-3 su bardağı süt ve 2 dilim peynir yemesi bir günlük kalsiyum ihtiyacı açısından önemli bir kaynak oluşturacaktır.
 • Bebeğin alacağı protein miktarını sağlayabilmek adına annenin protein tüketmesi gerekir. Bunun için de kırmızı veya beyaz et, balık, yumurta, etli sebze yemekleri ve baklagilleri yemesi gerekir. Bu saydığımız besinlerin içerisinde bulunan proteinler bebeğin günlük protein ihtiyacını karşılamasını sağlayacaktır.
 • Annenin yediği yemeklerin yanında tükettiği C vitamini açısından yüksek olan bazı besinler(maydanoz, yeşil biber, portakal, mandalina, domates) yemeklerin içerisindeki demir miktarının emilimini arttıracağından dolayı çok önemlidir. Bebek ve çocuklarda demir eksikliği gelişim açısından çok önemli olduğundan özellikle ilk 6 ay bu konuya dikkat edilmesi gerekir.
 • Emziren anne mutlaka her gün meyve ve sebze tüketerek beslenmeli, yeterli miktarda vitamini alıp, sütünün vitamin değerine katkı sağlamalıdır.

Emziren Annelere Beslenirken Gaz Yapacak Besinler Nelerdir?

Doğum sonrasında annelerin bağırsak fonksiyonlarının normale dönmesi 5-7 hafta arasında bir süreci bulabilir. Bu konuda her ne kadar farklı görüşler olsa da annenin beslenirken gaz yapan yiyecekleri tüketiyor olması, anne sütü üzerinden bebeğe geçtiği söylenmekte. Bu sebeple özellikle hem annenin hem de bebeğin bağırsak düzeni kendini toparlayana kadar annenin gaz yapan bazı yiyeceklerden uzak durması veya dikkat etmesi önerilir.

 • Çiğ olarak tüketilen turp, kırmızı lahana, salatalık ve soğanın dikkatli yenmesi gerekir. Tuzla ovmak veya tuzlu suda bekletmenin biraz da olsa gazını alacağı bilinmekte.
 • Bazı meyveleri yerken de dikkat etmek gerekir. Portakal, mandalina, üzüm, karpuz, vişne ve erik gaz yaptığı bilinen meyveler arasındadır. Bunları yerken ya emzireceğiniz bir zaman dilimi içerisinde olmamaya ya da komposto olarak pişirip yemeğe özen gösterebilirsiniz.
 • Karnabahar, pırasa, brokoli, brüksel lahanası, lahana gibi pişmiş sebzeler de gaz yaptığı bilindiğinden dolayı bu sebzeleri de tüketirken dikkatli olmalıyız.
 • Bezelye, kuru fasulye, nohut, kuru baklagiller tüketilirken dikkat edilmeli. Eğer çok gaz yaptığını deneyimlerseniz ki, bu bakliyatların gaz yapma ihtimali çok yüksek, bir süre bu bakliyatlardan uzak durabilirsiniz.
 • Bulgur ve yarmanın da gaz yaptığı söylenmekle birlikte aynı zamanda eski zamanlarda annelere süt yapması için yarmalı veya yeşil mercimekli bulgurun da pişirilip verildiği bilinmektedir. Bunu da biraz deneme yanılma yolu ile tüketebilirsiniz.
 • Ezogelin ve mercimek çorbası.
 • Asitli ve soğuk içecekleri özellikle tüketmemenizi tavsiye ederim. Asitli içecekleri zaten tüketmeyin hiçbir faydası yok zararı çok. İçecekleri de biraz ılıtarak içmeniz sizin faydanıza olacaktır.
 • Bazı insanlara süt ve süt ürünleri olan yoğurt ve ayran gaz yapar. Bunu da deneyerek kendinize göre bir yol çizebilirsiniz.

 

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli Hakkında Anne Tavsiyesi

Hem sütünün kalitesi için bir çok şeyi yemesi gereken annelerin, hem de kendine ve sütü yolu ile bebeğine gaz yapmaması için yediği her şeye dikkat etmesi gereken annelerin gördüğünüz gibi işi çok zor. Her bebek ve her anne birbirinden farklı metabolizmalara sahip oldukları için, herkes kendi beslenme çizelgesini ve kendi yararlı/zararlı listesini kendisi oluşturmaktadır. Burada önemli olan annenin ve bebeğin en iyi ve en rahat şekilde besleniyor olması.

Bazı gaz yapan besinlerin üzerine kimyon serpmenin besinlerin gazını alacağı söylenmekle birlikte, gaz yapan bakliyatları da pişirmeden önce ayrıca bir yerde haşlayıp bıraktığı ilk suyu döküp yemeğini sonrasında yapmanın, gazını aldığı söylenmektedir.

Tüm anne ve bebeklere sağlıklı bir yaşam dileriz…

 

Diğer tüm yazılarım için lütfen tıklayınız.

Instagram hesabımı takip etmek için lütfen tıklayınız.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×