Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Hastalıklardan Çocukları Korumanın Yolları Nelerdir?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte çocuklar hastalanmaya başlar. Peki hastalıklardan çocukları korumanın yolları nelerdir?Hastalıklar mevsim geçişleri olan başlarda daha çok görünse de, havaların ısınması ile birlikte hastalanmaya devam eden çocukların sayısı çoğunlukta.

Kalabalık ortamlarda bulunmak durumunda kalan kreş veya okul yaşındaki çocuklarda hastalık riski çok daha fazla olmaktadır. Alışveriş merkezleri de aynı okullar gibi virüs ve bakterilerin kolayca yayılmalarını sağladıkları için hastalıklara sebep olabilen ortamlardan biridir. Önemli olan bu ortamlarda olan, virüs ve bakterilere maruz kalan çocuklarımızı korumak ve bağışıklıklarını yüksek tutmaktır. Dilerim hiç bir çocuk hasta olmaz. O küçük bedenlerini hastalık ile savaşırken görmek başta anneler için çok zor bir dönem olmaktadır.

Hastalıklardan Çocukları Korumanın Yolları Hakkında Öneriler Nelerdir?

Anne Sütü :

Eğer emzirme döneminde iseniz bebeklerinizi bol bol emzirin. Çünkü yapılan araştırmalara göre anne sütünün bağışıklığı arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Açık Hava :

Çocuklarınızı kapalı ortamlardaki oyun alanlarına veya alışveriş merkezlerine götürmektense, açık hava ve parklarda eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Beslenme :

Çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslendiğinden emin olun. Besinlerden aldıkları vitaminler bağışıklıklarını güçlü tutmayı sağlayacaktır. ”Özellikle çocuğunuzun C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri mutlaka yediğinden emin olmalısınız.”

Temizlik :

Çocuğunuzun mutlaka ellerini yıkayın, eğer kendisi yıkayabilecek yaşta ise mutlaka el yıkama alışkanlığı kazanmasına yardımcı olun. Etrafa sürüp mikrop bulaştırdığı elini ağzına ve burnuna sürmemesi için telkinde bulunun.

Yıkanma :

Çocuğunuzu kışın hasta olur diye düşünerek yıkamamazlık etmeyin. Mutlaka haftada en az 3 kez yıkayın.

Uyku :

Bağışıklığının yüksek olması ve dinlenmiş bir vücuda sahip olması için düzenli uyumasına dikkat edin.

Sıvı Tüketimi :

Vücudundaki toksin maddeleri dışarıya ter ve idrar yolu ile atmasını sağlamak için bol sıvı tükettiğinden emin olun. Su fazla içmiyorsa da taze sıkılmış mevsim meyveleri suyu faydalı olacaktır.

Giyim :

Çocuğunuzun kıyafetlerini mevsime ve ortama göre giydirdiğinizden emin olun. Çok sıcak bir ortamda çok kalın giyinmiş bir çocuk terleyip hastalığa davetiye çıkartacaktır.

Klima :

Eğer evinizde klima kullanıyorsanız temizliğini mutlaka sağlayın. Kreş veya okulda klime varsa temizletilmesini okul yönetiminden isteyin.

Havalandırma :

Çocuğunuzun bulunduğu ortamı sık sık havalandırarak ortamdaki oksijen miktarını çoğaltmaya çalışın. Tabii ki çocuklarımızı sigara içilen bir ortamda da bulundurmayalım.

Oyuncak Temizliği :

Kendiniz ve çocuğunuz için bir gün belirleyin ve bu günde oyuncakların hepsini bir kovanın içerisine koyarak temizliğini yapın. Çocuğunuz hem bunu bir oyun olarak gördüğü için eğlenecek, hem oyuncaklar mikroplardan arınacak, hem de çocuğunuza temizlik ve görev bilincini aşılamış olacaksınız.

Kağıt Havlu Kullanımı :

Evinizde misafirleriniz için koyduğunuz bir havlu olsa da kendiniz tek bir havlu kullanmamak adına mutlaka kullan at kağıt havluları kullanın. Böylelikle kimse kimseye mikrop taşımamış olur.

Antibiyotik kullanımı :

Eğer doğru zamanda doğru antibiyotikleri kullanırsanız, gerektiği zamanda kullanacağınız antibiyotikten de daha iyi fayda sağlarsınız. Çocuğunuzun vücudunun antibiyotiğe karşı bağışıklık sağlamaması için lütfen gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınınız.

Grip Aşısı :

Çocuğunuzun doktoru ile görüşüp, risk grubu altında olduğunu düşünüyorsa, önerisi doğrultusunda grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Bağışıklık Kuvvetlendirici İlaçlar :

Bazı damla veya şuruplar ile doktorlar bağışıklığı yüksekte tutmak isteyebiliyorlar. Doktorunuza danışarak, gerekmesi durumunda bu ilaçlardan faydalanabilirsiniz.

Diğer tüm yazılarım için linke tıklayabilirsiniz.

Instagram fotoğraflarımız için lütfen tıklayınız. 

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×