Bir Ergen Bebek Büyüyor!

İlikli Kemik Suyu Tarifi

Bebeklerin kemik gelişimi için faydasının saymakla bitmeyeceği bir tarif ile karşınızdayım. İlikli Kemik Suyu Tarifi mutlaka bir kenara yazmanız gereken bir tarif olmalı.

İlikli Kemik Suyu Tarifi İçin Malzemeler

 • Kasaptan aldığınız ilikli Kemik ,
 • 2 adet kerevizin sapı ,
 • Yarım çay bardağı beyaz sirke ,
 • 1 litre su
 • İlikli Kemik Suyu Yapılışı

Ergen Bebek - ilikli kemik suyu tarifiErgen Bebek - ilikli kemik suyu tarifiİlikli kemik suyu tarifi için içinde ilik olan kemiklerimizi düdüklü tenceremize atıyoruz. Ben kemikleri bizim ergen bebek kereviz yemediği için, kerevizin sapları ile birlikte kaynatıyorum. İkisinin vitamini birleşince tam bir altın değerinde oluyor.

Kerevizin saplarını güzelce önce sirkeli suda bekletiyorum. Bütün çamuru ve pisliğinden bu şekilde arınmasını sağlıyorum. İyice yıkayıp temizledikten sonra kemikler ile birlikte tencereye ekliyor, 1 litre suda kaynatıyorum. Kemikleri ne kadar çok kaynatırsanız o kadar iyi iliklerinden ayrılıp vitamini ortaya çıkacağından en az 1.5 saat kadar düdüklü tencerede pişiriyorum.

 

 

Son olarak piştiğinde bir kevgirden geçirerek küçük kemik kalıntılarının içine geçmesini engelliyorum. Kevgirde kalan pişmiş ilikleri ve kereviz saplarını da karışıma geçmesini sağlamak için bir kepçe aracılığı ile iyice ezip kevgirden geçmesini sağlıyorum. Bir kenarda soğumasını beklediğim karışımımı, soğuduktan sonra buz kalıplarına doldurarak, her yaptığım yemeğe veya çorbasında kullanmak üzre buzluğa atıyorum.

Tüm bebeklere şifa olsun!

İlikli Kemik Suyu’nun Faydaları

Atalarımız ilikli kemik suyunun tarifini ilk zamanlarda avladıkları hayvanların, yenilemeyen parçalarının boşa gitmemesi açısından yaktıkları ateşte saatlerce kaynatarak, keşfetmişler. Uzun süre pişirmelerinin sebebi ise kemiklerin içerisindeki iliklerin uzun süre kaynadıktan sonra kendiliğinden kemikten ayrılmasını sağlamakmış. ”Kemiğin suyu ve içerisinden çıkan ilikler, kolojen, glutamin, prolin, glisin gibi çok değerli sayılan bileşenlere sahip.” Bu nedenle çok değerliler.

İlikli Kemik Suyu Tarifinin Faydalarını Sıralayacak Olursak;

 • Küçük yaşta çocukları hem bu tada alıştırmak hem de vücuduna bu bileşenlerin geçmesini sağlamak kemiklerini kuvvetlendirmek açısından çok önemli.
 • İlikli kemik suyu, magnezyum, kalsiyum, fosfor, silikon, sülfür gibi çok değerli vitaminlere sahip olduğu için kemik gelişmine çok fazla faydası bulunmaktadır.
 • Özellikle ilerleyen yaşlardaki bireylerde kemik ve diz sağlığı açısından bu vitaminlerin vücuda verilmesi glukozamine ve kondroitin içerdiği için çok önemlidir.
 • İlikli kemik suyunun içerisinde bulunan jelatin bağırsak duvarını sarıp sarmalayarak, bağırsağı koruma altına aldığı için, bir çok oluşacak bağırsak hastalığına karşı vücudu koruduğundan, bir çok doktor tarafından ilaç yerine tavsiye edilmektedir.
 • Sosyal medyanın da hayatımıza girmesi ile birlikte, daha çok bilinçlenen halk, artık yaşlanma karşıtı olarak da ilikli kemik suyundan faydalanmaktadır. İçerdiği yüksek oranda kolojen sayesinde cildin canlanmasına ve yaşlanmaya karşı en iyi savaşçı olduğu bilinmektedir. Ciltteki kırışıklığın azalmasını sağlarken, yeni oluşacak kırışıklığı da yavaşlatmaktadır. Ayrıca tırnaklara ve saçlara olan faydası da testler ile kanıtlanmıştır.
 • Büyüklerimiz düşen bacağını kıran insanlara ilikli kemik çorbası iç bir şeyin kalmaz derlerdi, ne kadar da doğru bir laf olduğunu son zamanlarda daha çok insanların bilinçlenmesi ile anlamış oluyoruz. Kimi zaman ilerleyen yaştan kaynaklı kimi zaman da fazla spor kaynaklı olarak diz kapağında oluşan ağrıların sebebinin kıkırdakların birbirine sürtünmesi olduğu bilinmektedir. Bu sürtünmenin sebep olduğu glukozamin, jelatin, kondroitin eksikliği, ilikli kemik suyunun içerisinde mevcut olduğu için bu tarz şikayetleri olan hastalara tam bir ilaç yerinedir.
 • Son yıllarda bir çok hastalığa yakalanma yaşı çok gerilere düşmüşken, yeni doğan bebeğimizi doktor izni ile belli bir yaşa geldikten sonra ilikli kemik suyu ile tanıştırmak, gelecekte oluşabilecek bir çok hastalığa önlem olarak görülmekte.

Kereviz sapının faydalarına gelecek olursak;

 • Sindirimi kolaylaştırdığı için, bağırsaklara da faydası vardır,
 • Karaciğeri korur,
 • Antinakteriyel özelliği vardır,
 • Kansere karşı en iyi savaşçılardan biridir,
 • Böbrekleri korur ve böbrek taşlarının oluşmaması için etkisi vardır,
 • Kilo vermeye yardımcıdır,
 • Kolestrolü düzenler,
 • İçerisinde C, D, A, B6, B12 vitaminleri mevcuttur,
 • Hem yiyerek tüketmenin hem de ezerek maske yapıp yüzümüze sürmenin, cilde çok fazla faydası olduğu bilinmekte. Özellikle sivilceli ciltleri iyileştirici özelliği vardır,
 • Vücudda oluşan iltihabı atmamıza yardımcı olur.

 

Toplumumuz gün geçtikçe daha çok bilinçleniyorken, bu ilikli kemik sularının hazırları üretilmeye başlandı ve bir çok market raflarında yerlerini aldı bile. Ancak ne kadar güvenilir ve iyi oldukları tartışılır. Sadece çok kısa bir süremizi ayırarak hazırlayacağımız bu karışımı buzluğa atıp belli bir süre kullanım için yeterli olacaktır. Her zaman söylediğim gibi paketli üründen ise, kendi ürünümüzü kendimiz yapabiliyorsak yapmamız en doğrusu.

Sağlıkla Kalın…

Diğer tüm tarifler için lütfen tıklayınız.

Instagram hesabımızı takip etmek için lütfen tıklayınız.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×