Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Masal Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Masallar çocuklar gelişiminde çok önemli rol oynarlar. Masal seçiminde nelere dikkat edilmeli konusu bu nedenle çok önemlidir. Çocuklarımızın kitap ile tanışması ilk olarak masal kitapları ile başlar. Bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en güzel alışkanlıklardan biri kitap okuma alışkanlığıdır. Kitaplar çocuklarımızın hayatında bir çok kapının anahtarı olacakken onları bu anahtardan yoksun bırakmak istemeyiz.

Masalların Faydaları

 • Okuduğumuz masal kitapları çocuğumuzu hem oyalayıp eğlendirirken, aynı zamanda hayal gücünü çalıştırarak farklı bir dünyanın içerisinde kendilerini bulmaları için bir yol açar. Bu nedenle okuduğumuz hikayenin içerisinde anlatılanlar çok önemlidir.
 • Çocuğumuzun anlatılan hikaye ile birlikte hangi kapıdan geçerek, hangi hayal dünyasına açılacağına okuduğumuz masal ile biz yön vermiş oluruz. Masalların mantığa aykırı olan gerçek dışı konuları içerir. Bu da ucu açık bir hayal dünyasının kapısından içeri girmemizi sağlar.
 • Masallar çocukların ana dilini nasıl kullanması gerektiğini öğretir.
 • Masallar genelde iyi ile kötünün çatışmasını ele alır. Böylece çocuklarımıza iyi ile kötünün arasındaki farkları göstermemizi sağlar.
 • Masallar sayesinde toplumun ahlaki kurallarını, çocuklarımıza masalın içerisindeki karakterler ile öğretmiş oluruz.
 • Çocuklara düşünme, fikir yürütme, hayal kurma, sosyalleşme konusunda büyük katkı sağlar.
 • Çocukların kendi yeteneklerinin farkına vararak bunu geliştirmesi adına güzel bir araçtır.
 • Masalı dinleyen çocuğun sabrı öğrenerek, emellerine ulaşmadaki yolda en önemli değeri edinmiş olur.

 

Masal Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Masallar her ne kadar hayali ve gerçek dışı olay ve konuları anlatıyor olsa da içeriği ile çocuklara verdiği mesajlar çok önemlidir. Çocuklara duygu ve düşünce aktarımı yaptığı için doğru yönlendirmek adına verdiği mesajlara dikkat etmek gerekir.

Çocuklar masalların içerisindeki karakterlerden çok etkilenirler. Erkek çocuklar özellikle güçlü ve olağanüstü özellikleri olan karakterlere özenirken, kız çocuklar da pembe, süslü elbiseleri olan prenseslere özenirler. Bu özendikleri karakterleri özellikle hayatlarına uyumlamak isteyerek, kullandıkları çantaları, kalemleri, bazı kıyafetlerini bu karakterlerin lisanslı ürünlerinden seçerek kullanmak isterler. Bu durum sorun yaratacak bir durum değildir. Tam tersi çocuğunuzun o karakterin yerine kendini koyduğunu, dolayısı ile empati yapma özelliğini aldığını gösterir. Ayrıca bu durum çocukların gerçek hayat ile hayal dünyasının arasındaki ayrımı yapabildiğini gösterir.

Masal seçiminde dikkat etmemiz gereken, olumsuz sonuçlar doğurabilen bazı durumlar vardır. 

 • ”Sihir, büyü” gibi temaları olan masallardan uzak durmak gerekir. Bu tarz masallar gerçek hayat ile bağlantı kurarken geçişlerde sorun yaratabildiği için uzmanlar tarafından önerilmemektedir.
 • İdeolojik yönlendirmelerden uzak duran masal konularını seçmek gerekir. Küçük çocuklarımıza ideolojik yönlendirmeler yapan, insanlara önyargı ve ırkçılık gibi düşünceleri aşılayan konulara sahip masallardan uzak durmak gerekir.
 • İnsanlara belirgin sıfatlar kazandıracak masallara dikkat etmeliyiz. Örneğin, ”fakir işçiler” gibi aşağılayıcı tanımlama ve sıfat içeren sözcüklerin olduğu masallar olmamalı.
 • Masallar cinsiyet üzerine yönlendirme ve örneklemeler içermemelidir. ”Bizi leylekler getirdi” gibi konulara girmemeli. Çocuk öğrenmesi gereken zaman geldiğinde cinsiyet kavramı dahilindeki konuları doğru bir şekilde öğrenmeli.
 • Argo konular kesinlikle masalın içerisinde olmamalı.
 • Hayvanların isimleri kesinlikle birilerini kötülemek veya hakaret amaçlı olarak kullanılmamalı. ”Eşek, köpek, domuz” gibi hayvan isimleri hakaret amaçlı kullanılarak, hayvanlar aşağılanmamalı.
 • Masalın içerisinde daha ne olduğunu anlatamayacağımız ”kader, yazgı” gibi kelimeler kullanılmamalı.
 • Bedensel ve zihinsel engeller  ”kambur, kör, topal” masalların içerisinde mizah konusu olarak kullanılmamalı.

Masal seçiminde dikkat etmemiz gereken olumlu sonuçlar doğurabilen bazı durumlar vardır.

 • Resimler ile süslenmiş masallar seçmeye özen göstermeliyiz ki, çocuğumuzun görsel algısını ve hafızasını geliştirebilelim.
 • Seçtiğimiz kitabın sayfalarına dikkat etmeliyiz. Anlatılan hikaye ile sayfadaki resmin birbiri ile örtüşmesi, çocuğumuzun hayalindeki resim ile gördüğü resmi pekiştirmesi açısından önemlidir.
 • Seçtiğimiz masalın konusu çocuğumuzu eğlendirirken, eğiten türden olmalıdır.
 • Masalın konusu çocuğumuzu demokratik, özgür bireyler olabilmeleri konusunda yönlendiren türden olmalıdır.
 • Çocuğunuzun okuduğu kitaptaki kahramanın yerine kendini koyduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle anlatılan hikayenin karakterinin ölüm, nefret, korku, dehşet gibi durumlardan uzak durması gerekir.
 • Çocuklar her ne kadar çok etkilenir diye düşünsek de, özel güçlerin anlatıldığı, kahramanlık hikayelerinin çok fazla abartıldığı kitaplar seçmemeye özen göstermeliyiz. Çocukların bu tarz hikayelerin etkisinden çok fazla çıkamadığı unutulmamalıdır.

 

Anne ve bebek hakkındaki tüm tavsiyelerim için tıklayınız.

Instagram hesabımızı takip etmek için lütfen tıklayınız.

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×