Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Memeden Kesme Nasıl Olmalı

Bebeğimizin doğması ile birlikte başlayan emzirme maceramız, bebeğimiz büyüdükçe yerini ”Memeden Kesme Nasıl Olmalı?” sorusuna bırakıyor. Bu süreç çok zor ve dikkat edilmesi gereken bir süreç.

Emmeyi çok seven hatta bazen emme bağımlısı olarak adlandırılan bebekleri memeden ayırmak çok zor olmakta. Bunun için bir çok yöntem keşfedilmiş olsa da, her çocuğa uygulanan yöntem farklılık göstermekte. Sonuçta her zaman söylediğim gibi her bebeğin kullanma klavuzu farklı oluyor.

Meme Bağımlısı Bebekler

Hamileyken Ergen Bebek emecek mi sorusu korkulu rüyamdı. Hep emsin diye dua ediyordum. Bir de etraftan duyduğum gögüs ucu yaraları… Çok şükür yaralar ile de etraftan duyduğum bir çok şeyi deneyerek baş edebildim. Esas problemimiz gece sürekli emmeye kalkan Ergen Bebek ile savaşmak oldu. Tam bir emme bağımlısı bebek olmuştu. Geceleri sayısı 15’i bulan emme uyanmaları bana ertesi gün uykusuzluk olarak geri dönmekte, her uykusuz kaldığım gecenin ertesinde kendimi mutsuz hissettiğim gibi, sütümde azalma oluyordu. Bu nedenle bulduğum her köşeye devrilip uyuma ihtiyacı hissediyordum.

İlk bir yılımız sonrasına göre daha zorlu geçse de bir yaşından sonra daha iyi olduğumuzu söyleyebilirim. En azından 15 olan sayı 5’lere düşmeye başlamıştı. Ben buna şükrediyordum ancak artık aramızdaki ilişkinin anne oğul ilişkisinden çok meme ve bebek ilişkisine dönmeye başlamıştı. Her sarıldığımda sadece emmek istiyor, kucağıma aldığım an emmek için resmen can atıyordu.

 

 

Emme bağımlısı bebeklerin yaşadığı olumsuzlukları maddeleyecek olursam,

  • Düzensiz gece ve gündüz uykusu: Uyku sırasında her uyanmasında uykuya emerek geri dönmek isteyen bebek, gece ve gündüz uykusunda uzun süreli uyku yaşayamaz.
  • Anne bebek ilişkisinden çok bebek meme ilişkisi: Bebek anneyi bağımlı olduğunda bazen sadece meme olarak görür ve her yakın temasta anneyi emmek ister.
  • Ek gıda döneminde ek gıda reddi: Çok sık emdiği için karnını anne sütü ile doyuran bebek, önüne ek gıda geldiğinde karnı tok olduğu için yemeği red eder. Bazı bebekler hatta yoğurdu çok sever, anne sütüne daha yakın buldukları için.
  • Bebeğinizi uzun süreli kimseye emanet edememek: Sakinleşmesini, uyku geçişlerini sadece emerek yapan, emme bağımlısı bebekler, anneleri olmadığında meme de olmadığından kendilerini güvende hissetmeyip, sakinleşemedikleri için, uzun süreli olarak kimseye emanet edilemezler.

Ne Kadar Süre Emzirdim?

Emme bağımlısı bebeklerin yaşadığı olumsuzlukların hepsi bizde mevcuttu. Bunların en azından bir kısmının düzelmesi için doktorumuz boy-kg oranının çok iyi olduğu hatta ileride olduğu için, emzirmeyi gece kesebileceğimizi söyledi. Bir kaç gün deneme girişiminde bulunsak da maalesef bunu başaramadık. Çok ağladığı için ben kıyamadığımdan, uykusuz geceleri tercih ettim. Elbet bir gün düzelecek bu olumsuzluklar diyerek kendimi telkin ediyordum.

Her ne kadar yorulsam da, isyan ettiğim geceler olsa da, bazen uykusuzluktan emzirirken kucağımdan bebeğimi düşürmüş bile olsam (yere değil tabiiki yatağa düştü), anne ile bebeğin arasındaki o emzirme ilişkisi çok başka bir duygu. O seni aşkla emerken, sen de ona aşkla bağlanıyorsun. Senden başka çaresinin olmadığını görmek, ona kıyamamak çok güzel. Annelik de kolay bir şey olmadığına göre sabır en iyisiydi.

Ergen Bebek 18 aylık olana kadar emzirme maceramız devam etti. Bazen düştük bazen kalktık ama bence en güzel zamanda bıraktık. Doktorların büyük çoğunluğu 2 yaşı önerse de, bence bu biraz çocuğun durumu, annenin psikolojisi, annenin sütünün kalitesi ve bir çok etkenle bağlantılı bir süreç. Sırf doktorlar söylüyor diye veya toplum baskısından dolayı ben de 2 yaşına kadar emzirdim diyebilmek için, emziren anneler gördüm. Her annenin sütü kaliteli veya doyurucu değildir. Bunu çocuğun durumu belirler. Bazen, sürü psikolojisinden çıkıp, bireysel değerlendirmek gerekir. Ben çocuğumu en doğru zamanda sütten kestiğimi düşünüyorum, çünkü bize uygun olan zaman buydu.

Memeden Kesme Nasıl Oldu

Ergen Bebek - Memeden Kesme Nasıl Olmalı18 ayına giren ergen bebek alt dişleri ile birlikte gelen üst dişleri ile emerken ısırmalar artık kanlı bir hal almaya başlamıştı. İki dişi varken bir şekilde idare ediyordum; ancak en son ısırmaları yaralar yapınca dayanılacak gibi değildi. Kendisi de yaraları görüp biraz hassaslaşmıştı. Ben bir anda kesmeye karar verdim. Kademeli olarak kesme mantığıma yatmamıştı. Zaten artık en son kanatıp, oluşturduğu yaralar bu durumu hızlandırınca onunla konuşmaya karar verdim. Mememin ucundaki yaraları oğluma göstererek ‘Bak annecim memeler artık yara olmaya başladılar, senin için artık uygun değiller. İstersen sütünü biberondan içmeye devam edebilirsin’ dedim. Bu konuşmayı her emzirmemde tekrar ettim.

2.günün sonunda devam sütü hazırlayarak biberona koyup meme yerine onu teklif ettim. Tabi yaraları açıp bakıyor bir yandan yara olduğunu görüyor. Hala iyileşmemiş annecim istersen burdan sütümüzü içelim dedim. Bunu 4.güne kadar devam ettirdim. Tabi bu konuşmaları yaparken içerisine şunları da eklemek çok önemliydi. ‘‘Meme her zaman senin, istediğin zaman açıp bakabilirsin, öpebilirsin”. ”Aa öpmeye mi geldin annecim” diyordum. Burada önemli olan, en sevdiği aşk yaşadığı memeden onu ayırırken, anneden de ayrılmadığına inanması. Annenin onu terk etmediğini, sadece emzirmeyi bıraktığımızı anlatmamız önemli. Psikologların ısrarla üzerinde durduğu anne ve bebek arasındaki güvenli bağlanmanın zarar görmemesi bu noktada en çok dikkat etmemiz gereken şey.

Biz 4.günün sonunda memenin yerini biberona bırakarak, sadece akşam uyumadan önce bir biberon devam sütü içerek bu süreci atlattık. 2 yaşına geldiğimizde devam sütünün yerini inek sütüne bırakmayı denesek de süt ve süt ürünlerini sevmeyen Ergen Bebek 2.5 yaşına kadar devam sütü içti. Şimdilerde daha yeni yeni akşamları inek sütüne geçiyoruz. Sırada biberon yerine bardağa geçmek var. Bakalım bunu ne zaman başarabileceğiz?

Anne Tavsiyesi

Her bebeğin ayrı bir hikayesi ayrı bir kullanma klavuzu mevcut. Duyduğum çok fazla meme bıraktırma yöntemi vardı. Birçoğu psikologlar tarafından önerilmeyen çocukta travma yaratabilecek yöntemlerdi. Ben emzirmeyi bırakırken psikolog tavsiyeleri ve fikirleri alarak, içerisinde bulunduğum ısırma durumlarından da aldığım destek ile bu şekilde bıraktırdım. Sizler de bu dönemde bir uzman tavsiyesi alabilir, emzirmeyi bırakma üzerine makaleleri okuyarak uzman görüşlerini elde edebilirsiniz. Aman diyeyim salçalar sürüp çocuğunuzu korkutmayın. Unutmayalım ki meme birçok bebeğin ilk aşkı. Anne ile bebek arasındaki en büyük iletişim aracı. Dilerim en sorunsuz şekilde bu süreci atlatırsınız. Bazen oğlum üzerimi değiştirirken yanımda olduğunda veya normal bir zamanda yanıma gelip anne meme diyebiliyor. Açıyorum öpüyor seviyor teşekkür edip kapatıyor. Bu durumları asla engellemeyin, bazen ilk aşklarına özlem duymaları çok normal.

Sevgiyle Kalın…

Tüm deneyimlerin için lütfen tıklayınız.

Instagram profilime gitmek için lütfen tıklayınız.

 

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×