Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Pes Ekinovarus Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen ve tedavi edilmez ise büyüdükçe birçok probleme sebep olan bir hastalıktır. Peki pes ekinovarus nedir? Çarpık ayak hastalığının tıptaki adıdır. Bu hastalığı olan bebekler ayakları çarpık ve halk arasında ”pevli” olarak yani içeriye dönük deformite olarak doğarlar.Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde anne karnında yapılan geniş tarama testleri sayesinde önceden farkına varılabilir bir durumdur.

 

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak Sendromu) Nedenleri Nelerdir?

Ergen Bebek - Pes Ekinovarus Nedir?Aslında her bebek anne karnında bu şekildedir ancak son aylarda doğuma yakın olarak bu çarpıklık düzelir ve normale döner, doğum gerçekleştiğinde bebekler normal şekilde doğar. Bazı bebeklerde bu düzelme olmaz ve bebekler pes ekinovarus ile doğar. Genellikle bu hastalığa erkek bebekler daha çok yakalanır. Bunun sebebi bilinmemekle birlikte ülkemizde bu hastalık ile doğan bebek sayısı 1000/2 ‘dir.

Bu hastalığın sebebinin ne olduğu bilinmemek ile birlikte çevresel veya genetik olabileceği üzerinde durulmaktadır. Bazı tedavi yöntemlerine başlamadan önce hem ailelerin durum hakkında tam bilgiye sahip olması açısından hem de nedenleri üzerinde bir bilgi almak açısından bu hastalık ile doğan bebeğe genetik test yapılabilir. Bu tamamen tedaviyi yapacak doktorun ve ailenin insiyatifinde olan bir durumdur. Nedenini biliyor olmanın tedavi açısından da önemi vardır. Eğer genetik kaynaklı oluşan bir hastalık ise kısmen daha kolay tedavi edilebilir ancak başka bir organda yaşanan sorun nedeni ile tetiklenip de oluşan bir problem ise, bunun tedavisi hem süreç hem de izlenecek yol olarak biraz daha zor olacaktır.

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak Sendromu) İle Doğan Çocukların Yaşadıkları Sorunlar Nelerdir?

Ergen Bebek - Pes Ekinovarus Nedir?Pes Ekinovarus tedavi ediliği sürece kalıcı bir hastalık olmamakla birlikte, tedavinin yarım bırakıldığı, tamamlanmadığı veya hiç başlanmadığı durumlarda çok tehlikelidir. Sonucu ölüm olmasa da yaşamsal faaliyetlerin çok zorlaştığı buna bağlı olarak psikolojik sorunların da büyüdükçe arttığı bir ortam oluşturur.

Ayaklarımız vücudumuzun tüm ağırlığını çeken en önemli organlarımızdır. Eğer ayaklarımız sorunlu olursa vücud ağırlığımız orantılı olarak ayaklara dağılmadığında bel ve bacaklarda ağrılar olasıdır. Ayaklar içeriye bastığı için bütün yük ayakların dış kenarlarına bineceğinden dolayı vücudun ağırlık dengesinde bozukluk olacaktır. Yürümede oluşan topallama, yorgunluk büyüyen çocuklarda psikolojik olarak sıkıntılar doğuracaktır.

 

Pes Ekinovarus(Çarpık Ayak Sendromu)’ un Tedavisi Nasıldır?

Bebeğin doğar doğmaz tedavisine başlamak hem daha çabuk düzelmeye hem de ilerlemeden müdahale etmeyi sağlayacağı için çok önemlidir. Tedavinin öncelikle genetik mi yoksa başka bir organın tetiklemesi ile mi oluştuğuna bakmak gerekir. Bunun için biraz pahalı olsa da genetik testi yaptırmanın faydası vardır. Pes Ekinovarus’ un derecesine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekirken, bazen de sadece alçılama ve sonrasında kullanılan özel ateller ile iyileştirme yapılabilir.

Bebek doğar doğmaz ponseti alçı tedavisi denilen düzeltici bir alçı içerisine alınır. Ponseti Cihazı; birbirine bir çubukla bağlı bir çift bottan oluşan bir cihazdır. Bu alçılar normal şartlarda en az 5 kez yapılıyorken, bazı ileri seviye durumlarda alçı sayısı 6 veya 7 olabilmektedir. Alçılama ile düzelme işleminin ilk adımını attıktan sonra aşil tendonunun oluşturduğu gerginliği ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale ile aşil tendonu kesilir.

Ergen Bebek - Pes Ekinovarus Nedir?Tedavi yöntemi kesinlikle hastalığın durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı bebeklerde alçılama bile yeterli olurken, bazı bebeklerde ise yapılan operasyondan daha ileri bir operasyon daha gerekebilir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bu hastalığın tedavisi yok diyemeyiz. Cerrahi müdahalelerden sonra ayaklar en az 3 haftalığına alçı işlemi uygulanır. Tedavinin son noktasına gelinip düzelmeye ulaşıldığı taktirde, ayakların şeklinin tam olarak düzene girmesi ve hatta bazı durumlarda şekle tamamen girmiş bile olsa hastalığın tekrardan nüks etmemesi adına Adüksiyon Cihazı takılır. Bu cihazı en az 3 veya 4 yaşına gelene kadar kullanmanın faydası olacaktır.

 

Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak Sendromu) Kalıcı Mıdır?

Pes Ekinovarus hastalığı ile doğan bebeklerin ailelerinin yaşadığı en büyük üzüntü bu durumun kalıcı olup olmadığıdır. Her hastalıkta olduğu gibi, bu hastalıkta da en önemlisi erken tanı ve tedavidir. Eğer erkenden tedaviye başlanır ve önlem alınırsa bu hastalığın tedavisi mümkündür. İyi bir şekilde tedavi edilmiş bebekler doktor kontrolünde düzeldikten sonra, kalıtsal bir durum oluşmaz. Hatta ilerleyen yaşamlarında rahatlıkla koşabilir istedikleri sporu yapabilir duruma gelebilirler.

Diğer tüm yazılarım için lütfen tıklayın.

Instagramda bizi takip etmek için lütfen tıklayın.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×