Bir Ergen Bebek Büyüyor!

Tiyatronun Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Tiyatro çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinde büyük bir rol oynamaktadır. Peki tiyatronun çocuk gelişimine faydaları nelerdir? Kaç yaşından itibaren çocuklar tiyatroya gitmeye başlamalıdır?

Ülkemizde sanat görmesi gereken değerin maalesef altında bir değer içerisinde kalmış gözükse de, eskiye göre bir artış sergilediğini söyleyebilirim. Teknolojinin gelişip ilerlemesi ile birlikte çocukların takip ettiği bir çok çizgi film olmasının en büyük getirisi, oluşan çizgi film karakterleridir.

Televizyon veya tabletlerde çocukların izlediği çizgi filmleri gerçek hayatta da görmek, hatta zaman zaman onlar ile karşı karşıya gelip, bazen de dokunabilmek çocuklar için hem mutluluk kaynağı olmakta, hem de hayran oldukları karakterleri gördüklerinde güzel hatıralar biriktirmektedirler. Oluşan bu karakterleri yakından görme, gerçek hayatta karşılaşma arzusu, çocuk tiyatrolarının gelişimine ve dolayısı ile artışına katkı sağlamaktadır.

Bir çok çizgi filmin müzikal veya tiyatro oyunları Türkiye turneleri düzenleyerek, ülkemizin bir çok şehrinde çocuklar ile buluşmaya devam etmektedir. Gerek sosyal mecrada reklamlarını gören ebeveynler, gerekse televizyon reklamlarından haberdar olan çocuklar sevdikleri çizgi karakterlerini yakından görmek için tiyatro salonlarını doldurmaktadırlar. Yeni neslin sanat ile büyümesi, tiyatro alışkanlığını küçük yaşta edinmesi açısından çizgi karakterlerin özendiriciliği yadsınamaz bir gerçek oluşturmaktadır.

Elbette sadece çizgi karakterler ile tiyatro kısıtlandırılmamalı. Çocukların izlemekten keyif aldıkları bazen sevdikleri hayvanların içinde anlatıldığı oyunlar, bazen müzikle taçlandırılmış eğlenceli çocuk müzikalleri, çok sevdikleri masal kitaplarının içerisindeki karakterlerin hikayelerinin oyuna dökülmüş eserleri, çocukların izlemekten keyif alıp, aynı zamanda da alt mesajlar ile öğrendikleri oyunların bir çok faydası mevcut.

Tiyatronun Çocuk Gelişimi Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

 • Çocuk tiyatrolarının özenle hazırlanmış senaryoları sayesinde çocuklar gülüp, eğlenip, güzel vakit geçirirken sahnelenen oyunların alt metninde verilen mesajlar ile bir çok şey öğrenmektedir. 
 • Tiyatro oyunları çocukların özgüveninin gelişmesinde yardımcı olur. Yapmaya çekindikleri bir şeyin, oyun içerisinde sevdiği bir karakter tarafından yapıldığını görünce, karşısındaki gördüğü rol model üzerinden aslında çekinilecek bir şey olmadığını görerek özgüven kazanabilir.
 • Çocuğun izlediği bir tiyatro oyunu korkularını yenmesinde fayda sağlayabilir. Doktor muayenesinden korkan bir çocuk, izlediği oyunda aslında doktorun korkulacak biri olmadığı kanısına varıp bu korkusunu yenebilir.
 • Tiyatro oyununun eğitici tarafı vardır. Oyun sırasında kendini oyuna kaptıran, o oyunun içerisinde kendisini gören çocuk izlediği oyundaki eğitici kısımları gözlem yolu ile kendisine alıp, bir şeyler öğrenebilir. Bu sebeple seçtiğiniz oyunun içeriği çok önemlidir.
 • İzledikleri oyunda kendilerini karakterin yerine koyan çocuklar empati kurma yetisini öğrenmiş olurlar.
 • Çocukların izlediği oyun üzerinden dikkat, algılama ve hatta konuşma gibi becerilerini gelişmesine olanak sağlar.
 • Bir kalabalık içerisinde oyun izleyen çocuk, kalabalık ortamda nasıl davranması gerektiği ve topluluk kuralları hakkında bilgilenmiş olur.
 • Kendi yaş grubu ile bir araya gelen çocuk, erken yaşta sanat sayesinde sosyalleşme yolunda iyi bir adım atmış olur.
 • Çocukların izlediği oyun hakkında kafalarında kurdukları hayal dünyası sayesinde, olaylara farklı bakış açıları ile bakma fırsatı bularak, ufuklarını geliştirirler.
 • Tiyatroda izlediği oyun sayesinde neden sonuç ilişkisini gören çocuk, eleştirel yaklaşımlarda bulunarak, hayatının her evresinde kullanabileceği bir özellik ile tanışmış olur.
 • Tiyatro çocuklardaki estetik algıyı oluşturarak, çocukları ömür boyu hayatlarından çıkartmamaları gereken sanata yöneltir.
 • Sahnede izlediği oyun üzerinden bir çok duyusunu çalıştıran çocuk, zihinsel algısını çalıştırmış olur.
 • Günlük hayatın dışında bir akış ile karşılaşan çocuk, gerçek dünyadan kaliteli bir şekilde uzaklaşarak, içerisindeki negatif enerjiden uzaklaşarak pozitif duygular yüklenir.
 • Çocukların bir arada izledikleri oyun onların mutluluğu paylaşmalarını sağlar.
 • Ufkunu açan çocuğun hayal dünyasını geliştirmekte en önemli araçlardan biri tiyatrodur.

Çocuklar Kaç Yaşında Tiyatro İle Tanışabilir?

Tiyatronun çocuk gelişimine bu kadar çok faydası varken mutlaka mahrum bırakılmamalı. Çocuklar 2 yaşına geldikten sonra tiyatro ile tanışmaya başlayabilir. Tabii ki tiyatrodan anlama veya zevk alma yaşı çocuktan çocuğa göre değişmektedir ancak bunu deneyerek görebilirsiniz. İlk oyunu çok sevdiği bir hikaye kitabının tiyatroya uyarlandığı veya izlediği bir çizgi karakterinin hikayesinin anlatıldığı bir müzikal seçebilirsiniz. Okuduğu kitapta veya izlediği bir çizgi filmde gördüğü karakterleri karşısında canlı olarak gören çocuk mutlaka dikkatini verip, oyundan zevk alacaktır. Denemekten ne çıkar değil mi?

 

 

 

 

Mart Ayı İstanbul’ daki Tiyatro Oyunları Linkleri

 

 

 

Anne Tavsiyesi

Çocuklarımıza erken yaşta ne aşıladığımız her şey, bir ömür kazanacağı benliğinin ilk tuğlalarını oluşturmakta. Eğer biz en başında bu tuğlaları en iyi şekilde dizersek, çocuğumuza hayatı için verebileceğimiz en büyük hediye olacaktır. Mümkün olduğunca yaşantısı boyunca fayda sağlayacak alışkanlıkları aşılamamız gerekiyor. Geleceğin en büyük emanetçileri olan çocuklarımıza verebileceğimiz sanat sevgisi, milletimiz için de koyduğumuz bir tuğla demektir. Atatürk’ün dediği gibi, ”Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Bizler de gelişmiş medeniyetler seviyesine ulaşmak üzre ülkemizi kalkındıracak evlatlar yetiştirip başta ülkemize sonra da evlatlarımıza fayda sağlayacağımızı unutmamalıyız. Unutmayalım ki ”Ağaç yaş iken eğilir.”

Sevgiyle Kalın…

 

Diğer tüm gezi ve tavsiyelerim için lütfen tıklayınız.

Instagram sayfamızda bizi takip etmek isterseniz lütfen tıklayınız.

Tüm yazılarımdan haberdar olmak için anasayfadaki kaydol üzerinden sitemize üye olmayı unutmayınız.

 

Bunları da Sevebilirsiniz

Yorum Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizi Takip Edin

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Bizden haber almak ister misin?

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

×